Poznajemy historię Górnych Łużyc

spotkanie z Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Lubaniu

Lubań, kraina Górnych Łużyc, ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. W „wirtualnym spacerze” urokliwymi ulicami miasta w celu poznania historii cennych zabytków architektury świeckiej, sakralnej i militarnej wzięli udział siódmoklasiści lubańskiej „Jedynki”. Uczniowie poznali m. in. ciekawostki okazałego renesansowego ratusza z Muzeum Regionalnym, historię: czternastowiecznej 45-metrowej Wieży Brackiej, schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej, starego parku położonego na Lubańskiej Pokrywie Wulkanicznej – Kamienną Górę, Domu Solnego czy Murów Obronnych.   

W dniu 22 października br. gościliśmy w naszej szkole znanego regionalistę, badacza historii naszego regionu, miłośnika Górnych Łużyc, pełniącego obecnie funkcję Dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu – dr Łukasza Tekielę. Prelegent przybliżył naszym uczniom nieznane fakty z historii naszego regionu, wplatając ciekawostki o wybitnych postaciach związanych z Lubaniem, dawnych przedsiębiorcach, zakładach produkujących m. in. cegłę czy chusteczki; rozwiał też wątpliwości uczniów związane ze stwierdzeniem, iż dawniej „Lubań ucierał nosa całemu światu” (m. in. w produkcji chusteczek do nosa) oraz wyjaśnił, dzięki czemu lubańskie wyroby stały się znane i cenione nie tylko w regionie, ale i  na świecie.

Sporo uwagi podczas prelekcji poświęcono również próbie odpowiedzi na pytanie, dlaczego położenie geograficzne naszego regionu wpłynęło bezpośrednio na losy Lubania i okolic.

Podróż przez wieki historii Górnych Łużyc spodobała się uczestnikom warsztatów. Siódmoklasiści z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa naszego gościa oraz śledzili uważnie przygotowaną przez niego prezentację multimedialną. Dziękujemy za nietypową lekcję historii o naszym regionie i poświęcony nam czas.

I.S.