Propagujemy postawy ekologiczne – udział w ogólnopolskiej akcji #sadziMY

„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!” (Leopold Staff)

Lubańska „Jedynka” na co dzień żyje problemami ochrony najbliższego środowiska naturalnego, starając się o to, aby w okolicy, na placu szkolnym czy w klasie, było czyściej, przyjemniej i zdrowiej.  Dlatego w tym roku szkolnym dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji #sadziMY. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy mogliśmy posadzić własne drzewa i przyczynić się do ochrony naszego środowiska.  Dla wszystkich chętnych przygotowano łącznie aż milion sadzonek!

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy ekologicznej posadziliśmy aż 30 roślin iglastych, a otrzymaliśmy je z Nadleśnictwa Świeradów-Zdrój. W akcji ich sadzenia wzięli udział czwartoklasiści. Celem projektu było szerzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów, jak również aktywne zaangażowanie najmłodszych w ochronę przyrody jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego. Uczniowie, pod opieką Dyrektora Szkoły – pani Beaty Myśliwiec oraz nauczycielki biologii – pani Izy Biezy-Waśniewskiej, 2 października br., posadzili naprawdę pokaźną liczbę sadzonek. Tego dnia „mali przyrodnicy – społecznicy” chwycili za odpowiedni sprzęt i na terenie szkoły rosną  nowe drzewka. Dzięki akcji dzieci mają okazję osobiście przyczynić się do oczyszczenia środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Tegoroczne wydarzenie koncentruje się również wokół zagadnienia drzewa w krajobrazie, a to z okazji zbliżającego się Dnia Krajobrazu. Najważniejszym celem tego dnia, było ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody. W ten sposób, chcielibyśmy popularyzować wiedzę w zakresie znaczenia drzew dla kształtowania lokalnych krajobrazów, a zarazem ukazać jak drzewa przyczyniają się do wzbogacania krajobrazowego i kulturowego naszego regionu.

Dziękujemy Nadleśnictwu Świeradów za przekazanie darowizny w postaci drzewek, a lubańskiemu ZGiUK-owi za dostarczenie ich na teren szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uczniowie bardziej docenią rolę drzew w przyrodzie i życiu człowieka.
Do zobaczenia za rok!

I.S.