Spotkanie z Detektywem Pozytywką

Dzień Głośnego Czytania ma wieloletnią tradycję. W Polsce został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania, który przypada 29 września.To święto,w którym najważniejszymi osobami są dzieci. Czytając, chronimy je przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Głośne czytanie to wspólna wędrówka po świecie książki, a czytanie kilkulatkowi rozbudza ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych.
We wtorkowy poranek biblioteka szkolna przeprowadziła akcję czytelniczą dla uczniów klas pierwszych. Podczas zajęć koledzy ze starszych klas czytali pierwszakom “Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”, zadawali zagadki oraz pytania dotyczące zawodu detektywa. Starszaki, świetnie sprawdziły się w roli lektora, a słuchacze wykazali się aktywnością, podczas rozmowy o przeczytanym utworze. Uczniowie uczestniczyli także w dyskusji, próbując odpowiedzieć na pytania o nazwę agencji detektywistycznej oraz gdzie znajdowało się biuro detektywa. Na zakończenie spotkania pierwszaki otrzymały zadanie plastyczne do samodzielnego wykonania w klasie. Rysunki można podziwiać w bibliotece, w galerii prac.
Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili. Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają. Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach z książką, poświęcając tym samym czas naszym dzieciom.

A.Ch., H.R.