Warsztaty edukacyjne

Chronimy przyrodę i poszerzamy wiedzę o znaczeniu owadów w życiu człowieka.

W środę, 16 września br., uczniowie klasy 6 c reprezentowali naszą szkołę w wydarzeniu edukacyjnym zorganizowanym przez Fundację Ekorozwoju przy współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną oraz RCEE w Lubaniu. Spotkanie pod hasłem „Dla pszczół – współpraca transgraniczna na rzecz zachowania siedlisk zapylaczy” było częścią projektu współfinansowanego przez Interreg Polska-Saksonia oraz Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Uczniowie lubańskiej „Jedynki” udali się z wizytą do „Tretu”, by zobaczyć wystawę poświęconą problemom związanym z bezpieczeństwem owadów zapylających. Tej inicjatywie towarzyszyły liczne działania edukacyjne przeznaczone dla zaproszonych grup reprezentujących trzy pokolenia mieszkańców Lubania: dzieci, młodzież i dorosłych. Podczas warsztatów uczniowie mogli się  dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, choćby ile żyją pszczoły, czy jak dużo miodu wytworzy jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia. Szóstoklasiści, podzieleni w małe grupy, mogli sprawdzić swoją wiedzę w przyrodniczym kole fortuny i warsztatach technicznych przy budowie domków dla zapylaczy. Wszyscy chętni mogli również zbudować domek dla pszczół i otrzymać mieszankę nasion miododajnych do swojego ogrodu. Chętnych było naprawdę sporo! Mamy nadzieję, iż owady zawitają do ogrodów naszych uczestników.

Z wszystkimi przyrodniczymi tajnikami oraz ciekawostkami o owadach zapylających zapoznała nas pani Agnieszka Łasica – pracownik RCEE w Lubaniu. To, co działo się podczas warsztatów – wykład edukatorki, spacer przyrodniczy i zajęcia techniczne przy budowie domków, będziemy jeszcze długo wspominać.  Dziękujemy za zaproszenie!

I.S.