Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

"Dziady"


 

W dniu 18 listopada Teatr Współczesny z Krakowa na scenie MDK w Lubaniu zaprezentował uczniom lubańskich szkół spektakl „Dziady” na kanwie utworu Adama Mickiewicza. Uczniowie klas 7 i 8 lubańskiej „Jedynki” również uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Korzystając ze zdobyczy najnowszej techniki, jak i z bogatej tradycji teatru, ukazano niezwykłe przedstawienie dla młodzieży. Widowisko zaprezentowane przez krakowskich aktorów zrobiło na widowni niebywałe wrażenie. Artyści, pokazując uroczystość pogańską związaną z wywoływaniem duchów, w swoim działaniu kierowali się ideą nowatorskich rozwiązań scenicznych, przełamaniem tradycyjnych wyobrażeń o sztuce teatru. I właśnie to najbardziej spodobało się naszym uczniom. Ambicją twórców tego przedstawienia była próba przełożenia cennej tradycji literackiej na wrażliwość współczesnego młodego widza, a dzięki temu wciągnięcia go w świat wyobraźni Mickiewicza – wieszcza narodowego, autora „Dziadów”.

Uroczystość pogańska, w czasie której wieśniacy przywoływali duchy, była tematem sztuki. Zaprezentowana wizja tego obrzędu, doskonale oddała atmosferę dramatu, a scenografia, kostiumy aktorów, gra świateł i oprawa muzyczna, dodatkowo podkreślały atmosferę akcji oraz uświetniły całą inscenizację. Sztuka świetnie przekazała główne myśli utworu, ideę w nim zawartą czy jego pierwotny sens.

Było warto nie tylko przybliżyć sobie życie mieszkańców wsi i ich wierzenia w oczach romantyków, poznać nauki moralne ukazane w przestawieniu, ale też rozwikłać słuszność stwierdzenia, iż „Nie ma winy bez kary”.

Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach aktorskich. Zajęcia, poświęcone zakulisowej pracy aktora, jego warsztatowi, niezbędnym umiejętnościom, spodobały się naszym uczniom. Młodzież zadawała pytania związane z pracą aktora, poznała elementy treningu aktorskiego. A wszystko to, oparte na improwizowanej zabawie, spontanicznym reagowaniu, tworzeniu „tu i teraz”, czyli „żywym teatrze”. Spotkanie z aktorami zainicjowało również dyskusję o sztuce, jej odbiorze i zrozumieniu całego utworu. Dziękujemy artystom za poświęcony czas i wspaniałe widowisko!

I.S.

I.S.

fot. www.teatrkrakow.pl/spektakle/dziady.html 
© Daniel R. Kucharczyk 2019