Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

Sprawdzamy
tabliczkową
wiedzę

 

Kolejnym październikowym wydarzeniem okazał się w lubańskiej „Jedynce” IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tym razem odsłona tego święta nastąpiła 4 października. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Wszystko to miało zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja stała się okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom, pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Z czym tym razem wiązało się to święto? Otóż najpierw nastąpiły przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw takich jak: „Hasło dnia”, „Marmur” czy „Matematyczne spacery”, a wszystko po to, by sprawdzić „tabliczkową wiedzę”. Nauczyciele matematyki przeprowadzili liczne akcje w klasie i w szkole. Tego dnia uczniowie stali się „egzaminatorami” i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych, bowiem każda piątkowa przerwa dała możliwość nie tylko uczniom, ale również nauczycielom, pracownikom szkoły sprawdzenia swoich umiejętności w tym zakresie. Wybrani uczniowie chodzili
 z karteczkami z przykładami, które były losowane i rozwiązywane na korytarzach szkolnych. Prawidłowa odpowiedź wiązała się ze słodką nagrodą, a więc było warto nieco pogłówkować i podać poprawny wynik.

Przygotowania do akcji trwały kilka tygodni, gdyż  w tym czasie tworzone były plakaty tematyczne, ozdabiano szkołę dekoracjami, a przy tym aktywnie przypominano sobie tabliczkę mnożenia. I tu po raz kolejny uczniowie wykazali
 się kreatywnością, pokazując, jak można uczyć się tego, co niejednemu spędza sen z powiek. Zakończeniem akcji okazał się „egzamin” uczniów klas 4-8 z tabliczki mnożenia – ci, którzy zaliczyli go poprawnie, uzyskali certyfikat „Mistrza Tabliczki Mnożenia”.

Mamy nadzieję, że ten dzień wyćwiczył choć trochę mnożenie liczb i udowodnił, że tabliczka mnożenia
 nie jest taka straszna. Nauczycielem koordynującym ŚDTM w naszej szkole była pani Agnieszka Patron. Dzięki jej akcji wyłoniliśmy naprawdę sporo  Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Brawo!

I.S.
© Daniel R. Kucharczyk 2019