Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

Widowisko
z okazji
Święta Niepodległości

 

11 listopada to data, która tkwi w sercach Polaków od dawien dawna. Jest wyrazem pamięci o trudnych losach naszej ojczyzny. Przypomina nam również o tym, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w piątek 8 listopada 2019r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w jakże ciekawej i barwnej lekcji historii.  Niezwykłe widowisko o jasnym i wzruszającym przekazie przygotowane zostało przez uczniów Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Jolanty Dziędzioły, którą elementami muzycznymi wsparła pani Danuta Janczak z uczniami Koła Muzycznego. Układ taneczny przygotowała pani Joanna Czerwiec z uczniami klasy Ib, a piękną dekoracją zajęła się pani Małgorzata Chruściak.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu państwowego. Następnie w pięknej scenerii młodzi aktorzy w ciekawej inscenizacji przedstawili historię Polski: legendę o powstaniu Państwa Polskiego, kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe,
 wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy
 jako niepodległy, suwerenny kraj.

Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami - „Przybyli ułani pod okienko”, ,,11 Listopada”, ,,Niepodległa, niepokorna” oraz pięknym układem tanecznym z biało-czerwonymi pomponami w rytm piosenki  „Od morza aż do Tatr”. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu - „Cieszmy się, że o wojnie i krwawej historii uczymy się tylko z książek. Pamiętajmy zawsze o naszej Ojczyźnie, nie zapomnijmy języka polskiego”.  Patriotyczny charakter widowiska podkreśliły barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane biało – czerwone kotyliony.

 Wspaniała gra młodych artystów, trafne teksty, oprawa muzyczna oraz doskonała, oparta na symbolu scenografia stworzyły atmosferę zadumy i świadomego przeżywania radości z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 Za zaangażowanie, emocje, autentyczność i radość wspólnej pracy dziękujemy organizatorom i młodym aktorom.

A.O.

Na zdjęcia zapraszam do naszej galerii.

 

© Daniel R. Kucharczyk 2019