Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

Najlepszy
w powiecie

 

Szymon Zajączkowski, uczeń klasy 5c lubańskiej „Jedynki”, uwielbia scenę, a wszystko to, co się na niej dzieje traktuje bardzo osobiście i niezwykle poważnie. Udowodnił to już w ubiegłym roku szkolnym, zdobywając zaszczytne miejsca podczas konkursów recytatorskich. W tym roku szkolnym odniósł ich również sporo, deklamując słowami poetów w niezwykły sposób o zwykłych sprawach dotyczących Ojczyzny, udowadniając,
 iż nieobce jest mu piękno poezji.

Konkursy, w czasie których obycie ze sceną wymagało szczególnych predyspozycji, okazały się dla naszego ucznia nie lada wyzwaniem. Młody artysta, pełen emocji, mógł zaprezentować swoje recytatorskie umiejętności najlepiej jak potrafił pięknym wierszem Heinricha Hoffmanna „Opowieść o małych czarnych chłopcach”. Tygodnie pracy nad recytacją, właściwą interpretacją, poprawną dykcją zaowocowały wieloma sukcesami. Najpierw 23 stycznia podczas Szkolnego Konkursu Recytatorskiego kl. 4-6 to właśnie Szymon stał się zdecydowanym faworytem,
 zdobywając 1. miejsce i tym samym został wytypowany jako reprezentant do
XXIV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”, następnie 1 marca jury oceniło występ naszego ucznia jako najlepszy, czym zyskał sobie kolejny awans do eliminacji podczas XIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Moja wielka i mała Ojczyzna” organizowanego przez PCE w Lubaniu. Finał, odbywający się 19 marca, a zorganizowany w Szkole Podstawowej w Zarębie, zebrał najlepszych uczniów z powiatu. Kolejny już raz w gronie najzdolniejszych recytatorów powiatu lubańskiego, tym razem z klas 4-7, Szymon miał okazję zaprezentować się przed zgromadzoną publicznością oraz przed kolejnym już jury. I tym razem okazało się, że nie dał żadnych szans pozostałym recytatorom. Tam również nasz uczeń okazał się bezkonkurencyjny, a komisja konkursowa, składające się z naszych lokalnych literatów:
 pani Krystyny Sławińskiej, pana Kazimierza Kilijana oraz pana Leona Iwińskiego,
jednogłośnie oceniła młodego artystę jako najlepszego i ogłosiła go laureatem zaszczytnego pierwszego miejsca.  Brawo!

Należy zaznaczyć, iż nasz uczeń od września 2018 roku dodatkowo uczęszcza na zajęcia teatralno-warsztatowe
 pod kierunkiem pani Anety Ćwieluch w „Teatrze Cebóla przy Pracowni Teatralnej FormaT” Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu, w czasie których doskonali swój warsztat aktorski.

Zmagania Szymona z piękną poezją i sceną ciągle trwają. Uczeń przygotowuje się do kolejnych – tym razem
 na szczeblu wojewódzkim – eliminacji konkursowych do XXIV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” w Kłodzku, a te już 29 kwietnia. Trzymamy kciuki!

Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w konsekwentynym dążeniu do czerpania wielkiej radości
 z przebywania na scenie i obcowania z poezją.

I.S.


  

© Daniel R. Kucharczyk 2019