Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

Muzyczna
podróż...


Udział w XVI Dolnośląskim Spotkaniu Pisarzy z Młodymi Czytelnikami
- uczniowie lubańskiej Jedynki na „walizkowym” spotkaniu z Anną Czerwińską – Rydel

Spotkania autorskie są formą popularyzacji literatury. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich. Internet nie zastąpi spotkania autorskiego, czyli fizycznego kontaktu z pisarzem, jego bezpośredniej rozmowy z czytelnikiem, dlatego postanowiliśmy wziąć udział w spotkaniu z pisarką – Anną Czerwińską –Rydel.

W ostatnim czasie ruszyła XVI edycja projektu „Z książką na walizkach, czyli Dolnośląskie Spotkania z Młodymi Czytelnikami”. Organizatorem tego projektu jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, a sam projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu przyłączyła się do realizacji tego wydarzenia.

Należy zaznaczyć, iż na tegoroczne „walizkowe” imprezy pod hasłem „Mistrzowie Literatury Dzieciom” przybywają współcześni mistrzowie piszący dla dzieci i młodzieży. Znani artyści ruszają w dolnośląskie trasy, by spotkać się z miłośnikami literatury. Uczniowie klasy 5 a wraz z wychowawczynią panią Iwoną Smolińską w dniu 7 czerwca w sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek i audycji dla dzieci. Piątoklasiści mieli okazję wziąć udział w jednej z odsłon projektu i spotkali się z gdańszczanką - autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży, m.in. takich jak: „Matylda – tajemnica i marzenia”, „Piórem czy mieczem”,
 „W poszukiwaniu światła” czy też „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”. Uczestnicy poznali bohaterów opowieści biograficznych pisarki, jej największych mistrzów wyobraźni a nawet pomysły na kolejne książki.

Dla przybyłych odbiorców – miłośników książek - kontakt z pisarką okazał się prawdziwą ucztą literacką. Oprócz zdobytych autografów pozostał uśmiech i cudowne wspoomnienia. Spotkanie było udane, czego dowodem były doskonałe humory dzieci oraz samej pisarki. Większość uczestników już zadecydowała, iż czytanie książek właśnie
 tej pisarki będzie nieodzownym elementem zbliżających się wakacji.

I.S. 
 

© Daniel R. Kucharczyk 2019