Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

Gry planszowe

na lekcji

historii


Niejeden nauczyciel zastanawia się nad tym, jak zmotywować ucznia do nauki historii, jak sprawić, aby poprawnie łączył fakty z datami, krytycznie myślał i jednocześnie rozwijał swoje zainteresowania. W lubańskiej „Jedynce” postanowiono innowacyjnie wprowadzić realizację powyższych celów za pomocą przygotowanych przez uczniów gier planszowych.

Od początku marca uczniowie klas piątych podczas lekcji historii pogłębiali wiedzę na temat państwa pierwszych Piastów.

Analizowali teksty źródłowe, mapy, infografiki. Zastanawiali się nad przyczynami przyjęcia chrztu przez Polskę czy skutkami rozbicia dzielnicowego. Poznawali warunki życia mieszkańców oraz ich jadłospis. Dowiedzieli się, że nasi przodkowie często jedli polewki z rozgotowanych ziaren zbóż, a mleko było luksusem, na który mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Za towary płacili płatami lnu lub skórami wiewiórek.

Uczniowie w świetny sposób wykorzystali zdobytą wiedzę, projektując grę dydaktyczną dotyczącą Polski pierwszych Piastów, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

Gry dydaktyczne na lekcji historii spełniają szereg ważnych funkcji, w procesie nauczania dają wiele korzyści uczniom. Doskonale motywują do pracy, szczególnie ucznia nieśmiałego lub mającego niskie poczucie własnej wartości. Ważne jest również to, że gry są prowadzone między uczniami, a nie w relacji uczeń nauczyciel. Uczeń kontaktuje się ze swoim kolegą, równorzędnym partnerem, co w zdecydowany sposób ogranicza elementy stresu i lęku. Rola nauczyciela ogranicza się do wyjaśniania spornych sytuacji.

Piątoklasiści przygotowali ponad 50 różnych gier planszowych, memory, kart sprawdzających wiedzę historyczną. Planszówki zostały zaprezentowane i przetestowane podczas lekcji (niektórzy uczniowie nie mogli doczekać się lekcji, więc grę zaczęli już na przerwie). Utrwalona wiedza na pewno pozostanie w głowach na długo.

A.S.C.

  
  
  
  
  
 

© Daniel R. Kucharczyk 2019