Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

Z wizytą
w PONARZE
i w KONSTALU

 

Dzisiejszy świat stawia przed młodymi ludźmi ogromne wyzwania. Dynamika zmian wymusza posiadanie kompetencji, które w przyszłości umożliwią łatwe przekwalifikowanie się i szybkie nabycie nowych umiejętności. Badania pokazują, że 60 % uczniów szkoły podstawowej będzie wykonywało zawody, które nie istnieją. Jak zatem pomóc uczniom zaplanować ścieżkę edukacyjno-zawodową, aby odnieśli sukces na rynku pracy ?

Od dwóch lat w szkole uczniowie uczestniczą w zajęciach z doradztwa zawodowego, przygotowujące do wyboru zawodu i kierunku kształcenia. W tym roku zajęcia prowadzone są w formie innowacji pedagogicznej, która zakłada m.in. wizyty w zakładach pracy.

18 i 19 września 2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych 3a i 3 b odwiedzili dwa zakłady: PONAR i KONSTAL, które znajdują się w Podstrefie Specjalnej Kamiennogórskiej Strefy Małej Przedsiębiorczości Celem wycieczki było poznanie wymagań lokalnego rynku pracy oraz oczekiwań pracodawców.

Po hali produkcyjnej firmy KONSTAL oprowadzał gimnazjalistów jeden z prezesów pan M.Chamielec. Firma zajmuje się produkcją instalacji świetlnych. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia, jak powstają żyrandole słynne na cały świat. Dowiedzieli się, na jakich stanowiskach zatrudnieni są pracownicy i na czym polega specyfika ich pracy. Po raz kolejny okazało się, że umiejętności matematyczne, dokładność, myślenie logiczne, programowanie bardzo ułatwiają pracę.

Kolejnym zakładem pracy, który mieli okazję odwiedzić uczniowie, był PONAR, specjalizujący się w hydraulice siłowej. Uczniowie pod opieką pana Zygmunta Szczurkowskiego obejrzeli hale, gdzie produkuje się siłowniki hydrauliczne tłokowe i nurnikowe, a także dokonuje ich regeneracji. Zostali zapoznani z nowoczesnym spawalnictwem, tokarstwem automatowym, gdzie pracę wykonuje komputer a pracownik zajmuje się programowaniem maszyny.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu składają serdeczne podziękowania kierownictwu firm
PONAR i KONSTAL za poświecony czas i ciekawe wprowadzenie do świata zawodów.

fot. M. Urban IIIAG
 


   

© Daniel R. Kucharczyk 2018