Nasza SzkołaNasza Kadra


Nasi Uczniowie


Banery

 

Rycerz
w naszej
szkole

 

Niecodzienna lekcja historii - opowieści średniowiecznego rycerza w lubańskiej Jedynce

W ramach poznawania dziejów naszego kraju 13 listopada 2017 roku zorganizowano niecodzienną lekcję historii. Klasa III a tego dnia przeniosła się do odległych czasów średniowiecznych. A to wszystko dzięki obecności pana Jerzego Jaxa-Rożen, który przybliżył naszym uczniom sylwetkę średniowiecznego rycerza.

Nasz gość, pasjonat przeszłości, przybył przebrany za rycerza, czym wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników spotkania. Pan Jerzy przedstawił dzieje średniowiecznego rycerza, krok po kroku opowiadał o życiu tych postaci
w dawnych czasach, oraz o tym, jak obecnie kultywuje się tradycje rycerskie. Opisał strój mieszczanina, jego tryb życia i sposoby zdobywania pożywienia. Opowieści pana Jerzego snuły się również na temat drogi, jaką musiał przejść kandydat na rycerza, począwszy od usługiwania starszemu, doświadczonemu rycerzowi, poprzez giermkowanie na awansie rycerskim i pasowaniu kończąc. Uczniowie mieli również okazję oglądać różnego rodzaju bronie rycerskie, poznali też elementy zbroi. Po tej części spotkania, chętni wzięli udział w turnieju rycerskim. Konkurencją był odrzut czapy za pomocą toporka. Na tym nie koniec atrakcji, bowiem na najlepszych czekała kolejna niespodzianka – ostateczne stoczenie walki na miecz z rycerzem. Jeden z uczniów również przygotował dla naszego gościa niespodziankę i przeobraził się w strasznego smoka, którego rycerz musiał pokonać.

Przybyłemu gościowi dziękujemy za wspaniale przygotowaną prelekcję i wyjątkowe spotkanie.

I.S.

Zdjęcia w naszej galerii

 

© Daniel R. Kucharczyk 2017