Wystawa
pierników

Pełna zapachu i smaku wystawa pierników w lubańskiej Jedynce

Święta zbliżają się już małymi krokami. Wszelkie przygotowania jeszcze przed nami, dekoracje, wspólne kolędowanie czy warsztaty rodzinne, ale o tradycyjnych piernikach nie mogliśmy zapomnieć w tym roku.
W naszej szkole już od kilku dni zapachniało… właśnie korzennym, niepowtarzalnym
i jednocześnie słodkim aromatem, którego nie można pomylić z niczym innym.
Wystrój naszej placówki zdobią piękne i niezwykle efektowne pierniki świąteczne. Przykuwają uwagę wielu
i z pewnością działają na wszelkie zmysły. Dodają magii i bajkowej atmosfery.
Przekonali się o tym wszyscy ci, którzy już od kilku dni podziwiali „piernikowe wytwory” naszych uczniów.

Wystawa smaków polskiej tradycji została zorganizowana w drugiej połowie listopada z okazji konkursu
na „Najpiękniejszy piernik” przez wychowawców świetlicy. Głównymi założeniami konkursu było upowszechnianie tradycji pieczenia świątecznych pierników, promocja kultury artystycznej oraz rozwijanie zainteresowań kulinarnych wśród naszych uczniów. Te słodkie smaki świątecznej tradycji zostały wykonane z ciasta piernikowego i ozdobione według własnej inwencji twórczej w nawiązaniu do świat Bożego Narodzenia.
Spora grupa uczniów spróbowała swoich sił przy pieczeniu i dekorowaniu pierniczków. Piernikowe chatki, gwiazdki, dzwonki, bałwanki, aniołki, bombki i przeróżnych kształtów cudeńka prezentują się niezwykle okazale i efektownie. Ozdoby te jeszcze przez kilka dni będą cieszyły nie tylko nasze oczy, ale też będą przyciągały aromatycznym zapachem. W konkursie oceniany był przede wszystkim kształt wyrobów, estetyka i ogólny wraz artystyczny.
Nie było łatwo, bowiem wszystkie prace miłośników pierników i pieczenia były wyjątkowe.

I miejsce ex aequo zdobyły następujące osoby:
Julia Tomkiewicz III C
Hanna Ziółkowska I A wraz z Szymonem Ziółkowskim VI B
Kordian Bicki z klasy III D wraz z Beniaminem Bickim z klasy III BG

II miejsce uzyskała Zuzanna Patron I B oraz Borys Tarasiewicz III D

III miejsce zajął Błażej Caban III D.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wyróżnione prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Mamy nadzieję, że pieczenie, wyczarowywanie magicznych kształtów i dekorowanie piernikowych ozdób sprawiło naszym uczniom wiele satysfakcji i dało mnóstwo radości. Właśnie one są przecież nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery.
Nie może ich zabraknąć w bożonarodzeniowym menu, gdyż są symbolem szczęścia i dostatku.

I.S.