Międzynarodowy
Dzień
Języka Ojczystego

Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.
(J.Iwaszkiewicz)

Język ojczysty to skarbnica naszej kultury i doświadczeń, dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie
dbać o jego kultywowanie, wyrażając dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi ustnych
i tekstów pisanych.

Dnia 21 lutego 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego
i dbałość o jego przetrwanie.

I tak dla uczczenia święta języka polskiego klasa IV a razem z wychowawczynią zorganizowała szereg działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na niemal każdej przetrwie delegacje klasy odwiedzały grupy uczniów i nauczycieli. Specjalnie na tę okoliczność przygotowano zabawy językowe w postaci zagadek.
Już od najwcześniejszych godzin porannych ruszył Zespół Językowy z koszykami pełnymi zagadek językowych.
Były m. in. zagadki ortograficzne, zagadki dotyczące najczęściej popełnianych błędów językowch w mowie
i w piśmie czy łamańce językowe. Za każde prawidłowe rozwiązane zadanie uczniowie otrzymywali kartkę
z napisem like! Lubię to! oraz słodki poczęstunek w postaci cukierka.
Zabawy te cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów, o czym świadczyły długie kolejki chętnych
do  udziału w nich.

Jednak najtrudniejsze łamańce zostały zostawione dla nauczycieli. Spróbujcie i Wy zostać mistrzem wymowy: Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca.  Były i takie! Te właśnie były dużym wyzwaniem dla naszych nauczycieli,
ale również wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.

Nasza społeczność szkolna udowodniła, że doskonale zna się na zasadach polskiej ortografii i nie ma dużych problemów z poprawnością językową. Ten fakt oczywiście tylko nas cieszy!

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły zatem w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję,
że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego. Dodajmy ojczysty do ulubionych! A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą.
„Nie znać języka swego - hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski
- ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

I.S.