Wystawa prac uczniowskich
w Galerii Lubańskiego Tretu

Wystawa prac uczniowskich w Galerii Łużyckiej lubańskiego Tretu poświęcona obchodom
Dnia 1 Marca - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W związku z obchodami Święta Żołnierzy Wyklętych, w Gimnazjum nr 2 i w Gimnazjum nr 1  w Lubaniu odbyły
się konkursy, w których wzięła udział młodzież chcąca przywrócić pamięć o tych,
o których z taką pieczołowitością starano się przez lata zapomnieć.

Konkursy dotyczyły napisania pracy pisemnej na temat
„Żołnierze Wyklęci – bohaterowie czy zdrajcy?” ( Międzygimnazjalny Konkurs Historyczny)
oraz wykonania pracy plastycznej
„1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”( Międzygimnazjalny Konkurs Plastyczny).

Zarówno prace pisemne, jak i dostarczone na konkurs plakaty,
okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ tak liczne zaangażowanie uczniów, w tak trudną tematykę,
świadczyło nie tylko o dojrzałości historycznej młodzieży, ale również o ich niezwykłych talentach.
Dlatego też nauczyciele - historycy obu szkół (organizatorzy konkursów) oraz osoba sponsora nagrody głównej
- p. Piotr Kucznir, doszli do wniosku, że tak wartościowe prace musi zobaczyć większe grono publiczności.

W piątek 4 marca 2016r. w Galerii Łużyckiej w lubańskim Trecie wywieszono prace plastyczne związane z konkursem plastycznym, które najbliższych dniach przypomną nam o tej trudnej dla Polaków przeszłości.

Mam nadzieję, że wystawione prace plastyczne zachwycą Państwa tak jak mnie i będą przyczynkiem do zadumy, zadumy nad losem tych, których nazywamy Żołnierzami Wyklętymi.

A.F.