Narodowe Czytanie Trylogii

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich.
Akcja została zainicjowana w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę
oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

6 września 2014 r., podobnie jak w tysiącach miast i miasteczek w Polsce,  na lubańskim Rynku mieszkańcy zgromadzili się,
aby jeszcze raz przeżyć niesamowite przygody bohaterów sienkiewiczowskiej „Trylogii”.
Fragmenty „Pana Wołodyjowskiego” przeczytali m.in. burmistrz Lubania A. Słowiński oraz wiceburmistrz  M. Tomiczek.
Wśród słuchaczy znaleźli się uczniowie i pracownicy Gimanzjum nr 2 im. M. Kopernika w Lubaniu.

W programie imprezy organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Lubaniu był test ze znajomości „Trylogii”.
Nagrodę za zajęcie II miejsca odebrała Kornelia Mazur, uczennica klasy IIA,
a za udział w konkursie nagrody książkowe z pamiątkowym stemplem otrzymały Nikola Sierczyńska, uczennica klasy IIB
oraz nauczyciel-bibliotekarz Wioletta Paszkowska.

Zamykając tegoroczną edycję akcji Prezydent RP ogłosił, że w przyszłym roku Narodowe Czytanie będzie poświęcone
 „Lalce” B.Prusa.

W.P.