Szkolne Wybory Prezydenckie

W dniu 30 kwietnia w Gimnazjum Nr 2 odbyły się szkolne wybory prezydenckie.
Przed głosowaniem uczniowie mogli zapoznać się z treścią gazetek szkolnych, z których jedna prezentowała sylwetki kandydatów, a druga mówiła o kompetencjach prezydenta RP.
W wyborach udział wzięło 220 uczniów, głosowanie przebiegło bez zakłóceń.
Komisja wyborcza pracowała  sprawnie i w miłej atmosferze w składzie:
Alan Kucharczyk (IIIA), Paweł Gajda (IIIA), Katarzyna Daszkiewicz (IIIB) i Daria Mazur (IIC).
Po podliczeniu głosów spisano protokół i ogłoszono wyniki.

Realizacja programu „Młodzi głosują” dostarczyła uczniom naszej szkoły wiedzę  na temat kompetencji prezydenta oraz  umożliwiła  poznanie zasad przeprowadzania demokratycznych wyborów.
Była również świetną okazją do rozwijania aktywności uczniów i kształtowania poczucia odpowiedzialności obywatelskiej.

Dla większości udział w głosowaniu dał obraz tego, jak wygląda karta do głosowania, w jaki sposób oddaje się głos,
by był ważny.  Jest to o tyle istotne, że przy następnych wyborach prezydenckich większość z nich będzie już miała prawa wyborcze i weźmie udział w tych "prawdziwych" wyborach.
Uświadomiła także młodzieży, że głosowanie jest nie tylko przywilejem, ale także warunkiem sukcesu demokracji.

D.S.

fot. Dorota Stępak