Projekt Edukacyjny
"Spotkania z historią"

Temat główny:
 „Śladami tajnych obiektów zbrojeniowych i obozów z czasów II wojny światowej
 po powiecie lubańskim”.

W dniu 23.10.2014 roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie organizowanym przez
Stowarzyszenie Południowo – Zachodnie Forum Samorządu dzięki Funduszom Inicjatyw Obywatelskich FIO
w bardzo ciekawym projekcie historycznym integrującym uczniów wszystkich lubańskich gimnazjów.

Projekt składa się z trzech warsztatów i w dniu dzisiejszym miał miejsce pierwszy warsztat wyjazdowy
( następne zajęcia warsztatowe będą miały miejsce w listopadzie i grudniu br.).

Rano, po przybyciu  do Wieży Brackiej ( Lubańskie Centrum Historyczne ), grupa wybranych przez nauczyciela historii ( p. A. Franczak ) uczniów, wzięła udział w zajęciach integracyjnych.
Następnie udając się na lubański PKS, wynajętym autokarem, odbyła bardzo ważna  ze względów historycznych podróż.

Mianowicie zwiedziła następujące miejsca:
teren po byłym obozie koncentracyjnym  w Miłoszowie,
okolice kompleksu „Turkus” w Leśnej,
okolice kompleksu „Błysk żelaza”  w Baworowie,
okolice Kamiennej Góry oraz pozostałości obozu RAD.

Przysłowiową „wisienką na torcie” było zwiedzenie „Lubańskiego Schronu”.

Zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli (dla mnie), była to swoista podróż w nieznane, gdyż wszystkie wyżej wymienione obiekty na nowo pokazują światłu dziennemu swoje znaczenie, przeznaczenie i wagę istnienia.

Jesteśmy naprawdę pod głębokim wrażeniem wiedzy i komunikatywności naszego przewodnika pana Andrzeja Maciaszczyka,
jak również dziękujemy  pani Magdalenie Guła za organizację imprezy i współpracę.

Muszę dodać, że wycieczka nie tylko pogłębiła naszą wiedzę, ale również zachęciła do ściślejszej współpracy z osobami - pasjonatami historii.

Pamiętajmy, że historia ciągle nas zaskakuje i zmienia się w zależności od źródeł historycznych do których jesteśmy w stanie dotrzeć.
Jest jeszcze  tyle do zrobienia, odkrycia, opowiedzenia, a my dzisiaj złapaliśmy bakcyla, tego najważniejszego, bowiem związanego z naszą rodzimą historią, naszym miastem, powiatem , po prostu z naszą małą Ojczyzną.

Pełni pasji i chęci odkrywania mamy dzisiaj w głowach tylko jedno:

WIĘCEJ TAKICH SPOTKAŃ, BO TAK WIELE JEST JESZCZE DO ODKRYCIA I ZROZUMIENIA!!!

A.F.

fot. Alan Kucharczyk