Dolnośląski
Festiwal
Nauki
2014

Dnia 19 września 2014 roku chętni uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w popularnonaukowej imprezie – Dolnośląskim Festiwalu Nauki, to już siedemnasta edycja. W tym roku uroczystość odbyła się pod hasłem „Ścieżki Nauki”. Ceremonia miała miejsce na Uniwersytecie Wrocławskim.

Około godziny szóstej nad ranem spotkaliśmy się przy budynku szkoły; byliśmy podekscytowani, ale troszkę niewyspani… Kiedy tylko funkcjonariusze policji sprawdzili stan techniczny naszego autokaru wyruszyliśmy w drogę. (Mieliśmy przyjemność z jazdy, gdyż każdy dbał o porządek wokół siebie ).

Dotarliśmy do Wrocławia. Od razu udaliśmy się pod Aulę Leopoldina, już od godziny czekały przed nią tłumy : gimnazjalistów, licealistów, a nawet uczniów szkół podstawowych ! Jest to największe, najpiękniejsze i najcenniejsze pomieszczenie w budynku ; unikalny zabytek późnego baroku. Wywarł na nas niesamowite wrażenie, niektórzy porównywali go nawet do Domu Bożego…  W niezwykłej sali mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wykładzie niezwykłego profesora pana Jana Miodka – arcymistrza języka polskiego. Wykład rozpoczął się o godzinie 10.00, a jego tytuł brzmiała „Rozum w języku”. Słynny językoznawca uświadomił nam jak bardzo ważna jest poprawność językowa na co dzień. Myślę, że po tym wystąpieniu wszyscy słuchacze postarają się mówić zgodnie z określonymi zasadami. Pożegnaliśmy pana profesora gromkimi brawami.

Nim zdążyliśmy się obejrzeć rozpoczął się kolejny wykład pt „Wpływ oceanu na klimat”. Dowiedzieliśmy się na nim wielu ciekawostek, które na pewno przydadzą się nam podczas lekcji geografii. Również zdaliśmy sobie sprawę z tego jak delikatna i bezbronna jest nasza planeta i że to my musimy o nią zadbać.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Mineralogicznego na wystawę dotyczącą kamieni szlachetnych. Swoim urokiem wzbudzały nasz zachwyt. Wystawa była śliczna.

Później udaliśmy się na pokaz dotyczący kosmosu. Ujrzeliśmy tam zdjęcia komet kosmicznych w trój wymiarze ! Wszyscy przyglądali się nim z ogromnym zaciekawieniem.

Nasz wyjazd powoli zaczął dobiegać końca. Myślę, że takiego typu uroczystości to nauka połączona ze świetną zabawą i dobrymi wspomnieniami. Mam nadzieje, że w tym roku szkolnym będzie wiele tego typu okoliczności.

Kornelia Mazur kl. II „a”

fot. Sylwia Kucharczyk

Więcej zdjęć w Galerii