Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu należy do najstarszych placówek w regionie.
Była pierwszą, którą otwarto po II wojnie światowej przy obecnej ul. Mickiewicza 1.
Inauguracja roku szkolnego miała miejsce 3.09.1945r. pod Basztą Bracką.
Wówczas do placówki zaczęło uczęszczać trzydzieścioro uczniów do trzech oddziałów.
Prace pedagogiczno-wychowawcze utrudniało ciągłe przemieszczanie się ludności. wielu uczniów kończyło edukacje
po klasie trzeciej lub czwartej.
Do nauki najszybciej zniechęcali się uczniowie pełnoletni, którzy znajdowali zatrudnienie w powstających zakładach pracy. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w szkole uczyło się 749 uczniów od godz. 8:00 do 20:00.

1 września 2017 r. klasy drugie i trzecie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, które współdzieliło budynek z naszą szkołą, w ramach reformy edukacji, zostali przejęci przez naszą szkołę, a Gimnazjum nr 2 przestało istnieć.
W związku z tym, do koku szkolnego 2018-2019 Szkoła Podstawowa nr 1 będzie szkoła podstawową z oddziałami gimnazjum.

Budynek naszej szkoły na starych widokówkach