INNOWACYJNA JEDYNKA- KLASA W TERENIE

W I semestrze tego roku pani Elżbieta Chilińska- wychowawca klasy 2a wprowadziła innowację pedagogiczną „Klasa w terenie”, w której biorą udział uczniowie wszystkich klas I-III. Innowacja ma na celu rozwijanie różnych umiejętności wśród najmłodszych poprzez zorganizowane zajęcia w terenie oraz realizację 10 różnych zadań (1. Obserwacja przyrody, 2. Plastyka w terenie, 3. Obserwacja chmur, 4. Wyjście w ciekawe miejsce, 5. Instrumenty z darów natury, 6. Zabawa/gra w terenie, 7. Zabawa w przyrodników, 8. Przyrodniczy labirynt kolorów, 9. Praca grupowa, 10. Piknik). W okresie jesiennym, gdy sprzyjała doskonała pogoda, uczniowie klas 1-3 opuścili szkolne mury i zwiedzali pobliską okolicę. Jedni byli w parku przy szkole, inni wybrali się  na Kamienną Górę, jeszcze inni spędzili miło czas na boiskach szkolnych. Każdy uczeń w tym czasie bacznie przyglądał się zachodzącym zmianom w przyrodzie. Niektórzy odbyli lekcje matematyki i przeliczali dary natury, inni zmierzali się z pokonywaniem przeszkód naturalnych lub wykazywali się zwinnością na placu zabaw. Plastyka w terenie także okazała się znakomitym zajęciem. Powstały piękne jesienne ozdoby (bransoletki czy zwierzątka, jesienne ludki a także Pani Jesień w liściastej sukni). Obserwacja chmur także okazała się być interesującym doświadczeniem, gdyż w chmurach można było dopatrzeć się różnych ciekawych kształtów. Uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzić ciekawe miejsca, a ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, muszą cierpliwie poczekać na sprzyjającą pogodę. Klasy były między innymi w kinie Wawel, uczniowie klasy 2a pokonali własne lęki i weszli na Wieżę Bracką, by podziwiać widoki, a w jej wnętrzu oglądali piękne okazy minerałów.  Uczniowie klasy 2c wybrali się w podróż pociągiem do Oazy kucyków w Uboczu, klasa 3a pojechała do Karpacza na spotkanie z Duchem Gór,  a uczniowie klasy 2b integracyjnie spotkali się w restauracji Bambini przy pizzy i tak świętowali Dzień Chłopaka. Z darów natury powstały także ciekawe instrumenty muzyczne – grzechotki, bębenki. Były także zabawy – z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki- gra w terenie dla najmłodszych, natomiast dla klasy 2a i 2c terenowa gra tematyczna – „Moja Niepodległa”. Realizacja kolejnych zadań projektu będzie kontynuowana w II semestrze.

ECh