w Krainie
Eksperymentów

Fizyka czy chemia to nauki, które zajmują się badaniem najbardziej fundamentalnych i uniwersalnych właściwości otaczającego nas świata oraz przemian materii, a także oddziaływań między nimi. Jak zgłębiać tajniki właśnie tych dziedzin i rozwijać pasje badawcze wśród dzieci i młodzieży? Po raz kolejny udało nam się zaprosić profesjonalistów
 z tych dziedzin i zorganizowa
ć cykl warsztatów dla uczniów klas I-VII.

W dniu 15 stycznia 2019 r. gościliśmy w naszej szkole zespół ludzi z pasją i doświadczeniem - „Krainę eksperymentów” nauk matematyczno - przyrodniczych Laboratorium Młodego Naukowca z Uniwersytetu w Zielonej Górze. Zespóło tworzą osoby rozbudzające i rozwijające ciekawość oraz zainteresowania wśród uczniów.
 To prawdziwi naukowcy z … pasj
ą!

Zajęcia miały formę zabaw badawczych i eksperymentów, gdyż to właśnie one są najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dzieci.

Prowadzone były przez panie: Magdalenę Mirosławską, Karolinę Pawłowską, Paulinę Balcerowską
oraz Katarzynę Grzesińską z Uniwersytetu z Zielonej G
óry. Pozwoliły uczniom z 12 klas, w dwóch równorzędnie prowadzonych laboratoriach, zgłębić tajniki wiedzy i odkrywać przez samodzielne doświadczanie tego co nieznane. Uczestnicy warsztatów z pasją poznawali, czym są polimery, dowiedzieli się, jak się je klasyfikuje, kiedy można
 je wykorzystać i co z nich można stworzyć.

Warsztaty pokazały, że nie trzeba sporych nakładów finansowych, by nauka była ciekawa, że to nie tylko tradycyjna nauka, ale także doświadczenia i eksperymenty kształtują w młodym człowieku pasję prawdziwego naukowca. Tego dnia nasi uczniowie wcielili się w role eksperymentatorów, którzy prowadzili własne doświadczenia. Niektórzy mieli podwójne szczęście, gdyż pełnili również funkcję asystentów pań prowadzących zajęcia. Mali naukowcy przy pomocy bezpiecznych odczynników, szkła chemicznego, odpowiednich pojemniczków i stosownego sprzętu pod czujnym okiem instruktorów, odkrywali prawa fizyki i chemii. Nie zabrakło też zabaw naukowych.

Spotkanie z Krainą Eksperymentów” udowodniło, że nauka to fascynująca przygoda i doskonała zabawa, która może trwać przez całe życie! Zajęcia promujące naukę przez doświadczenie odbywają się już cyklicznie w naszej szkole. Uczniowie z  zachwytem czekają na kolejne spotkania. A wszystko to we własnej szkole, która ma bardzo coraz lepszą bazę i doskonałe kontakty z ludźmi nauki i oczywiście pasji.

I.S.

na wszystkie zdjęcia zapraszam do naszej galerii