Szkolny Dzień
Profilaktyki

W dniu 13 czerwca zorganizowaliśmy „Dzień Profilaktyki” w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysłpod hasłem „Chce mi się chcieć!, czyli o przeciwdziałaniach wyuczonej bezradności”.

W tegoroczne obchody „Dnia Profilaktyki” włączyła się cała społeczność szkolna, jednak każdej klasie przygotowano inną formę zajęć. I tak najmłodsi uczestniczyli w cyklu zajeć,  słuchając prelekcji asystentki edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia - pani Wiesławy Jaroszonek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaniu, prezentowali informacje na temat wylosowanego wcześniej warzywa czy owoca, promuując jego cenne właściwości i zachęcając do jedzenia. Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w cyklu zajęć warsztatowych w zakresie motywacji, nawyków i wyzwań prowadzonych przez wychowawców, tworzyli plakty profilaktyczne nawiązujące do tematyki kampanii, następnie w sali relaksacyjnej ćwiczyli jogę, którą prowadziła pani Marta Klapetek.

Czwartoklasiści poznawali wirtualnie lubańską starówkę, wzbogacając swoją wiedzę na temat historii miasta, a to wszystko dzięki panu Tadeuszowi Słowińskiemu, który przybliżył nam cenne informacje o regionie. Z kolei starsi uczniowie uczestniczyli w „Szkolnych Mistrzostwach Sportowych” przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego, rywalizując w międzyklasowych potyczkach. Dla uczniów przygotowano również pieszy Rajd Profilaktyczny do Kościelnika - Logiczny Marsz na Orientację z zadaniami z wielu dziedzin na punktach w terenie leśnym oraz grę terenową „Questing - Wyprawę Odkrywców”, jednak deszczowa pogoda nie pozwoliła na wyruszenie w teren i sprawdzenie się w wielu dziedzinach. Obie aktywne formy spędzania czasu miały być elementem turystyczno-rekreacyjnej imprezy na orientację. Trasę questu i zadania przygotowała pani Iwona Smolińska - nauczyciel języka polskiego, a zagadki podczas marszu na orientację – pan Daniel Kucharczyk – nauczyciel matematyki. Na najwytrwalszych miały czekać nie lada atrakcje, a wśród nich indywidualny konkurs strzelniczy przygotowany przez łowczych z Koła Łowieckiego „Głuszec” - pana Andrzeja Dobrzańskiego oraz pieczone kiełbaski przygotowane przez Nadleśnictwo Świeradów – pana Marka Ślusarczyka. Mimo deszczowej aury udało się zorganizować poczęstunek na terenie szkoły: pieczone ziemniaki, jabłuszka.

Tego dnia wszyscy dobrze się bawili, co prawda pogoda nam nie dopisała, ale humory nas nie opuszczały. Aktywne spędzanie czasu, rozwijanie pasji, poszukiwanie swoich mocnych stron, podejmowanie wyzwań, możliwość spróbowania własnych sił w nowych zadaniach, bo przecież „Chcieć to móc! to naszym zdaniem dobra profilaktyka! Życzymy wszystkim uczniom, by zajęcia profilaktyczne stały się inspiracją do podejmowania rozmów o życiu  w grupie rówieśniczej, w domach, w szkole oraz  do kierowania się w swoich wyborach asertywnością, by nie zapominać o właściwej motywacji do działania, wprowadzać nawyki, stawiać sobie wyzwania, by z podniesioną głową  mówić:  „Che mi się chcieć!”.

Koordynatorem obchodów „Szkolnego Dnia Profilaktyki” była pani pedagog - Henryka Zajączkowska. Dziękujemy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubaniu za pomoc finansową oraz wszystkim, którzy przyczynili się w organizację imprezy – nauczycielom, wychowawcom, obsłudze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku „Dzień Profilaktyki” odbędzie się także w fantastycznej atmosferze, a pogoda jednak dopisze.

I.S.

na zdjęcia zapraszam do naszej galerii